Sci-fi kisprózák 2018

Változatlan örömmel figyeljük, hogy a regények mellett a kiadók mennyi izgalmas és színvonalas kispróza-kötetet jelentetnek meg. Lassan elmondhatjuk, hogy ezek között mindenki megtalálhatja a számítását, keressen bár mély filozófiai műveket vagy borzongató kalandokat, netán lélektani drámákat.

A tavalyi év egyértelműen a szerzői köteteké volt. Kezdjük mindjárt George R. R. Martinnal, akinek ezúttal az Agave Könyvek gondozásában jelent meg gyűjteménye Éjvadászok címmel. A címadó (magyarul is már többször megjelent) novellából a Netflix készített hátborzongató sorozatot, ennek apropóján érkezett ez a válogatás, ami Martin Ezer Világ nevű sci-fi univerzumából szemezgeti a legjobbakat.

Az elidegenedés tapasztalata olyan mélyen járja át Martin történeteit, hogy szinte nincs is szükség további borzalmakra – pedig vannak itt bőven válogatott szörnyűségek: egy intelligens gombafaj, amely megszállja és uralja az élőlényeket, egy halállal terhes kísértethajó az űrben, erőszak és prostitúció, hatalmas, föld alatt élő férgek a vaksötétben, vagy épp elkorcsosult emberi származékok.

LRn értékelése a Molyon

Ugyancsak az Agave Könyveknél jelent meg Ken Liutól A papírsereglet és más történetek, ami letisztult, mégis magával ragadó borítója mellett kiemelkedő fantasztikus írásokkal is szolgál az olvasónak. Liu megrendítően mesél az emberről, miközben végig izgalmasan használja a fantasztikumot, ezzel pedig írásai kiemelkednek a kortárs novellatermésből. Érdekesség, hogy a Netflix Love, Death + Robots antológiasorozatában az itt olvasható „Jó vadászatot” című novellából is készítettek animációs filmet, egészen csodás látványvilággal.

Rendkívül sokrétű és gazdag ez a válogatás, de a rengeteg egzotikus szín, illat, édes, csípős és keserű íz mellett a legmeghatározóbb vonása mégis az a megrázó keresztmetszet, amit Kína történelméről nyújt, több korszak traumáit és az áldozatok megrázó sorsát felidézve.

szadrienn értékelése a Molyon

A harmadik szerző pedig a tavaly elhunyt Ursula K. Le Guin, akinek életművét a GABO Könyvkiadó kezdte el gondozni. A megtalált és az elveszett két kötete a szerző kisregényeiből válogatja ki a legjobbakat, közülük is a sci-fi olvasók számára az első könyv lehet érdekes. Itt nemcsak az Ekumen világaiban játszódó történetek kaptak helyet, de komplett képet kapunk egy hatalmas rabszolgalázadás minden emberi oldaláról is. Reméljük, hogy sokan kedvet kapnak, és olvashatunk majd még a jövőben újabb magyar kiadásokat ettől a klasszikus szerzőtől.

Úgy gondolom, hogy a Le Guin történeteiből sugárzó szilárd, mozdíthatatlan világlátás még az ellenálló olvasót is megragadja, s ha nem elég óvatos, hosszú ideig fogva is tartja.

gesztenye63 értékelése a Molyon

És ha már szóba került: sajnos a kiadók képviselői többször is azt kommunikálták, hogy bár nagyobb kötetbe gyűjtve az olvasók szeretik a kisregényeket, önállóan nem vevők rájuk. Pedig akadtak élvezetes címek tavaly is, ilyen volt a Fumax Kiadó Öldöklő-sorozatának nyitánya, a Kritikus rendszerhiba. Olyan kötet ez, amit sok moly szerint csak szeretni lehet: hőse egy öntudatra ébredt, szégyenlős, antiszociális, sorozatfüggő, gyilkolásra készített robot. Ugye mindenki látja a leírásban feszülő dilemmákat? Martha Wells el is játszik ezekkel, igyekszik felvillantani, mennyire nehéz is Öldöklő és az őt körülvevő emberek helyzete ebben a szituációban – viszont mindezt lehengerlő stílussal, kellő cinizmussal és finom humorral teszi. Nagyon várjuk már az idén megjelent folytatást!

Antológiák terén pedig szintén nem lehet okunk panaszra, hiszen a GABO Könyvkiadó szállította Jonathan Strahan „év legjobb” antológiáját. Ami viszont talán még izgalmasabb hír, hogy a kiadó útjára indította a kötet magyar párját, amibe elismert szerzők ugyanúgy bekerültek, mint pályázat útján újonnan felbukkant tehetségek. És bár Az év magyar science fiction és fantasynovellái 2018-ban a fantasy került többségbe, akadtak kifejezetten erős sci-fi novellák is a kötetben. Például Dragomán György írásai is, aki a Qubit nevű oldalon rendszeresen jelentkezik rövid sci-fi történetekkel – ezekből is gyűjtött a Rendszerújrába azok számára, akik ki mernek merészkedni a sci-fi ismerős falai közül, hogy bekukkantsanak egy egészen másfajta írói világba.

Izgalmas év volt, és biztosra vesszük, hogy 2019 is ugyanilyen izgalmas lesz a kisprózák világában!

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s